Рецепт кулешу

kulishКуліш - це страва української національної кухні, яка традиційно готується з пшона. Варіацій на тему кулішу існує багато, проте класичний рецепт готується саме так...




Інгредієнти:
Картопля - 4 шт.
Сало - 300 г
Цибулина - 1 шт.
Сіль - за смаком
Зелень - для прикраси

Як приготувати:

1. Крупу Пшоно ТМ "Жменька" промиваємо в теплій воді, потім ошпарюємо окропом (завдяки цьому пшоно буде мати більш ніжний смак). Потім заливаємо його холодною водою і ставимо каструлю на вогонь.
2. Поки готується пшоно, картоплю очищаємо від шкірки, ріжемо невеликими кубиками. Як тільки закипить вода, в якій вариться пшоно, додаємо в неї сіль і відправляємо туди картоплю. Після повторного закипання зменшуємо вогонь і залишаємо варитися хвилин на 15-20.
3. Тим часом сало нарізаємо дрібною соломкою і відправляємо його в розігріту сковороду без масла. Цибулю очищаємо від лушпиння і дрібно нарізаємо. Як тільки сало розтопиться, додаємо до нього цибулю, перемішуємо і смажимо до утворення рум'яної скоринки.
4. Сало з цибулею відправляємо в киплячий бульйон, гарненько все перемішуємо і варимо ще 5 хвилин.
Порада! Рум'яне сало можна і не проварювати з пшоном. Його можна просто викласти гіркою на вже готову суміш з пшона і картоплі
5. Перед подачею до столу тарілки з кулішем прикрашаємо зеленню.
Смачного!


Рецепт смачного куліша

Четверг Фев 20, 2014
Цей рецепт розповів мені мій чоловік і таку смачну кашу готують в нашому селі на багатті. Немає нічого краще, ніж свіже повітря, гарна компанія з друзів і дуже смачний український куліш, приготований на природі. Спочатку я подумала, що вона мені не сподобається, а потім мене не можна було від нього відірвати. Єдиний мінус – він дуже калорійний, тому його люблять більше чоловіки, а не дівчата, які стежать за своєю фігурою. Не знаю чому, але в описах рецепта куліша, описується суп. У нас так називається дуже густа і ситна пшенична каша з картоплею, салом, цибулею і яйцями. І простіше кажучи її народна назва «гартаначка». Але скільки людей, стільки рецептів і назв. Я хочу розповісти як це блюдо готується у нас. Я вирішила повторити його вдома, теж дуже смачно, але якщо приготувати на природі на багатті, то пальчики оближеш. Удома можна взяти для приготування хорошу каструлю з спеціальним покриттям, щоб каша не підгорала. У мене для такого випадку є спеціальний казанок. Отже приступимо до приготування українського куліша.

Отже для куліша нам знадобляться:
3-4 бульби картоплі, 6 яєць, 200 грам пшона, 200 грам свинячого сала, велика цибулина.

Рецепт українського куліша

Беремо картоплю , миємо й чистимо її. Нарізаємо на невеликі шматочки, щоб вона швидше зварилася. Викладаємо картоплю в каструлю, заливаємо водою і ставимо на вогонь варитися до готовності. Воду попередньо підсолити.
Далі беремо цибулину, чистимо її і дрібно нарізаємо. Беремо сало і теж нарізаємо невеликими шматочками. Викладаємо нарізану цибулю і сало на сковорідку і обсмажуємо на маленькому вогні. Усе гарненько обсмажуємо до золотистого кольору.
Коли картопля стане м’якою, додаємо в каструлю пшоно. Все добре перемішуємо і варимо до готовності пшона.
У готову гарячу кашу вбиваємо всі яйця і ретельно перемішуємо. Дуже важливо робити це відразу і швидко, щоб білок не згорнувся. Кашу протримати на вогні ще хвилину і можна знімати.
Незважаючи на не дуже гарний вигляд, смак просто чудовий. Спробуйте як-небудь приготувати такий український куліш на природі, не пошкодуєте!

Джерело

Куліш

Куліш — страва, схожа за способом приготування на крупник, але роблена з пшоняних крупів. Куліш було легко готувати не тільки в домашніх умовах, тому він мав ще одну назву — польова каша. Промите пшоно засипали у казан з киплячою водою, для смаку додавали одну-дві картоплини, сіль, коріння, по можливості зелень. Готовий куліш затирали салом із цибулею й часником. Особливо смачним був куліш із салом, шматком м'яса (навіть солонини) або рибиною. Готовим куліш вважався тоді, коли пшоно повністю розварювалося і утворювалася кашоподібна маса. Переважно куліш готували з пшоном, але подекуди варили й гречаний (деякі райони Чернігівщини, Полтавщини), кукурудзяний (Південне Поділля). Іноді на Правобережному Поліссі пшоняний куліш варили на молоці (молочний куліш), сироватці (сироватчаний), маслянці (сколотчиний). Смачним вважався густий куліш, а не такий, у якому крупина за крупиною ганяється з дубиною.
Куліш готували на обід у польових умовах, а вдома звичайно на вечерю. Він і зараз є однією з улюблених народних страв.

Рецепти приготування
ІЗ САЛОМ
На 120 г пшона — 300 г картоплі, 2 цибулини, 150 г сала, 1 ст. л. дрібно посіченої зелені петрушки.
Перебране і добре промите пшоно всипати в киплячу підсолену воду (2 л), варити до готовності, додати нарізану кубиками картоплю, варити ще 25–30 хв. Потім покласти дрібно нарізане, підсмажене разом із посіченою цибулею сало і кип’ятити 4–5 хв. Подаючи на стіл, куліш посипати зеленню петрушки.

ІЗ ГРИБАМИ
60 г сушених грибів, 0,5 склянки пшона, 600 г картоплі, 3 цибулини, 3 ст. л. олії, 2 л води, сіль, зелень за смаком.
Гриби промити і залити холодною водою (2 л), варити до готовності. Потім відвар злити, а гриби промити і дрібно порізати. Промите пшоно покласти у грибний відвар, варити 10–15 хв., додати картоплю і продовжувати варити до готовності. Дрібно нарізану, підсмажену на олії цибулю змішати з підготовленими грибами, просмажити ще 3–4 хв. Потім покласти в куліш, перемішати і довести до кипіння. Подавати куліш із дрібно нарізаною зеленню петрушки.

ПО-ГУЦУЛЬСЬКИ
250 г кукурудзяного борошна, 1 л води, 1 л молока, сіль за смаком.
Просіяне кукурудзяне борошно всипати в підсолену киплячу воду і варити 10–15 хв. Готовий куліш добре вимішати дерев’яною ложкою, щоб не було грудочок, і викласти на тарілку. Зверху полити молоком.

ГРЕЧАНИЙ ЗІ СВИНИНОЮ
400 г свинини, 1 склянка гречаних крупів, по 1 цибулині й морквині, 50 г сала-шпику, 1 л м’ясного бульйону, чорний перець горошком, сіль за смаком, зелень петрушки або кропу.
Нарізану шматочками свинину обсмажити на салі разом із дрібно нарізаною цибулею та морквою. Перекласти в порційні горщики, залити процідженим крізь сито гарячим м’ясним бульйоном, додати злегка подрібнений чорний гіркий перець, сіль, всипати перебрані гречані крупи й довести до кипіння. Накривши горщики кришками, поставити в духовку на 60–80 хв. Готовий куліш посипати нарізаною зеленню петрушки або кропу.

ІЗ КАЧКОЮ 
Качка, 300 г пшона, 2 цибулини, 200 мл соняшникової олії рафінованої, 3–4 морквини, 100 г сухофруктів, пучок базиліку, петрушки, 1 головка часнику, за смаком сіль, шавлія, чебрець, перець (чорний, червоний тощо), барбарис.
У великий казан налити олії і смажити дрібно порізану цибулю. Коли вона набуде прозорого кольору, додати моркву, нарізану соломкою (морквою кулешу не зіпсуєш, тому її можна класти побільше). Коли морква набуде золотистого кольору, покласти в казан качку, порізану на шматки. Перемішати і смажити, помішуючи, на великому вогні.
Коли м’ясо покоричневіє, злити зайвий жир, додати води (можна гарячої) і довести до кипіння. Посолити за смаком і додати пшоно. Після того, як пшоно закипить, потримати його на такому вогні під кришкою 10 хв. Далі на маленькому вогні під кришкою доводити страву до готовності.
Коли куліш практично готовий, додати спеції і сухофрукти, а також необчищену головку часнику (її треба занурити в пшоно повністю). Подавати куліш, посипавши його базиліком і петрушкою.


Козацький куліш на багатті

Козацький куліш на багатті
Куліш — поширене українське блюдо для пікніка. Виїжджаючи на природу, обов’язково прагнуть узяти з собою казанок і зварити справжню козацьку їжу — куліш. Скільки регіонів — стільки й рецептів цієї страви. Отже, козацький куліш — блюдо української кухні. Відкрийте словники — їх автори самі заплуталися. То кажуть, що куліш — це суп з пшона, то обзивають рідкісною кашею з салом. Як тут розібратися? А знаєте що? Краще не розбиратися. Куліш — він унікальний, особливий.
У всій літературі говорять, що куліш — козацьке блюдо, бо варили його козаки Запорізької Січі. Я тут відразу ремарку напишу для тих, хто любить у всьому розбиратися прискіпливо. Я навмисно і усвідомлено пишу слово «козак» з буквою О, тому як є чітка грань між «козаками» і «казаками». Ми зараз будемо говорити про українських козаків. Я сама бувала на острові Хортиця, на місці горезвісної Запорізької Січі. Так і бачу, як куліш вариться.
Більшість суперечок навколо кулішу ведеться саме через інгредієнти. Затяті прихильники автентичності кричать про те, що картопля — ні-ні! Мовляв, в 15 столітті, коли козаки варили свій куліш, картоплі у нас ще й не було. Діло хазяйське — можна і без картоплі (я через ці суперечки його і сфотографувати забула), але я завжди картоплю додаю. Про решту суперечок буду розповідь по мірі приготування. Починаємо!
Для приготування козацького кулішу на багатті знадобиться
Для приготування козацького кулішу на багатті знадобиться:
  • Пшоно 1 склянка.
  • Сало свиняче 200 г
  • Цибуля ріпчаста 3 шт.
  • Морква 1 шт.
  • Зелень 2 Пуч.
  • Свинина м’якоть 200 г
  • Картопля 5-6 шт.
  • Вода проста 1,8 л
  • Сіль, суміш перців за смаком
  • Яйце куряче 3 шт.
Ми довго мріяли купити казанок. Хотіли і чавунний, і з керамічним покриттям усередині. У підсумку «хотілка» зламалася і купили перший, який побачили) І триногу купили, звичайно. Якщо Ви не раз готували в казанку, то далі текст не для Вас. Але для новачків розповім. Страви в казанку можна готувати на стаціонарному мангалі (якщо там передбачено спеціальне місце для казанка) або на тринозі. Є один нюанс — якщо Ви готуєте на тринозі, то спочатку спробуйте встановити її, повісьте порожній казанок. Навіщо? Для того, щоб подивитися відстань від багаття до казанка. Найчастіше (з досвіду) припадає вирити невелику ямку, в якій і розводити багаття. Готувати ми будемо на відкритому вогні (не на вугіллі, а прямо на вогні).
Ось у чому всі одностайні, так це в тому, що для кулішу потрібно сало! Правда, тут різниться принцип закладки сала. Часто пишуть про те, що на салі потрібно зробити окремо зажарку. Хм … Не сперечаюся. Але з інтерв’ю з Козачим отаманом я запам’ятала раз і назавжди — сало слід відправляти в казанок першим! З кількох причин.
По-перше, аромат! Ваш куліш (або його часто називають «польова каша») буде варитися не на воді! Ні!)
кулішу потрібно сало
А по-друге, є хитрість. Якщо нарізати сало кубиками, кинути його в нагрітий казанок, добре витопити жир, додати нарізану цибулю, то потім куліш ніколи не пригорить! І так! При такому початку варіння ніколи куліш не пристає до дна.
Ще пару слів про сало. Воно може бути будь-яким — солоним або ще не солоним, дешевим або дорогим, товстим або тонким. Головне — смачним, свіжим і ароматним!
Отже, на салі обсмажуємо цибулю до прозорості та неяскравої рум’яності.
обсмажуємо цибулю до прозорості
Ще один предмет суперечок — м’ясо. Найчастіше в куліш додають тушонку. Тоді він вариться швидше — це перевага вибору саме цього м’ясного продукту. Козаки, ясна річ, клали в куліш або солонину, або свіже м’ясо, здобуте під час полювання. Насправді, на мій погляд, куліш можна варити з будь-яким м’ясом! І навіть зовсім без нього.
Я в цей раз взяла з собою на дачу небагато свинячий м’якоті, порізала її невеликими шматками (трохи крупніше, ніж на гуляш), і чоловік додав м’ясо до сала з цибулею, в казанок.
куліш можна варити з будь-яким м'ясом
Тут треба сказати, що в основному, страви в казанку готують чоловіки. Так, якось у нас так прийнято. Їм і за багаттям простіше стежити, і заважати все величезною ложкою їм зручніше. Так, і апетит вони відмінно нагулюють, поки готують.
накрити кришкою казанок
Оскільки у нас є в складі м’ясо, то будемо чекати, поки воно буде напівготовим. Краще накрити кришкою казанок — нехай м’ясо тушкується. Я вважаю за краще не наливати воду на цьому етапі. Хвилин через 10 я додаю в казанок моркву (теж зовсім не обов’язковий інгредієнт кулішу).
Поки м’ясо доходить до потрібної кондиції, займемося важкою артилерією — пшоном і картоплею.
З картоплею все просто і зрозуміло — її потрібно очистити і нарізати кубиками. А ось пшоно потрібно ретельно промити. Причому, напевно, Ви знаєте, що перші кілька разів пшоно потрібно промивати гарячою водою, а потім можна і холодною. Пшоно вважається добре промитим, якщо Ви його мили не менш 7 разів.
пшоно потрібно ретельно промити
Ми підібралися до чергового спірного моменту. Вічна суперечка: що кидати в казанок першим — картоплю чи пшоно? Пам’ятаю, ми ще в шкільні роки, коли ходили в походи, сперечалися біля багаття з піною у рота)))) Розповім, чому так важливо все це. Справа в тому, що в кулішу повинна бути розварена картопля! Знаю, що деякі взагалі окремо варять картопельку, готують з неї пюре, а вже пюре додають до практично готового кулішу. Для мене дуже вже складно і незрозуміло))))) Я виключаю непотрібні маніпуляції і кидаю в казанок пшоно і картоплю ОДНОЧАСНО! Відразу солю блюдо, перчу і доливаю воду. Звичайно, «на око»)))) Але для Вас я заміряла, скільки у мене пішло води — 1,8 л. Як виявилося — в самий раз! вгадала! Якщо ні, то просто підливаємо воду в процесі приготування.
Тепер куліш можна знову накрити кришкою і готувати на слабкому вогні практично до готовності.
Повернуся трохи назад і скажу, що багато куліш готують не так, а як суп. Тобто спочатку наливають воду в казанок, чекають, коли вона закипить, кидають картоплю, потім пшоно, окремо приготовлену засмажку. Вибирайте свій шлях!
куліш можна знову накрити кришкою
Зелень для кулішу потрібно багато, не шкодуйте її. Беріть будь-яку зелень, яка Вам подобається. Козаки, до речі, додавали і чебрець, і черемшу, загалом, все, що знаходили. Я в цей раз «знайшла» кріп і петрушку — стандартний набір. Зелень нарізаємо.
І окремо в миску розбиваємо 3 сирих яйця, розколотивши їх, щоб за кілька хвилин до готовності ввести в куліш, неодмінно помішуючи його, — створюємо яєчне мереживо.
Зелень для кулішу потрібно багато
Куліш готовий!
Правда, перед зняттям з вогню можна додати в нього чарочку горілки (як і в юшку) — ми цього разу не додавали.
А можна наситити куліш ароматом димку. Для цього попередньо підготовляєте невелике поліно фруктового дерева. Кидаєте його в багаття, трохи обвуглюватися, а потім … кидаєте в куліш, хоча б на 5 хвилин. Поліно дістаєте, тепер можна і зелень кидати, і яйця вкидаються в куліш. Ось така от хитрість.
Куліш готовий
Такий куліш потрібно їсти гарячим — прямо відразу! Він густий, ситний, наваристий, ароматний!! ДУЖЕ смачно!!
Мені дуже шкода, що я не змогла цей рецепт зняти апетитно, мабуть процес приготування, подібний з шаманством, нас захопив) А потім — голодні стражденні з мисками в руках.
Загалом, пригощайтесь нашим, українським кулішем!

Коментарі

Популярні публікації