Рішення щодо Коломойського – закономірне, інакше Порошенка б не зрозумів Захід, – Яхно

середа 25 березня, 2015, 10:23





























Рішення Президента Петра Порошенка про відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського є закономірним через публічність конфлікту довкола захисту бізнес-інтересів, тоді як претензій до його роботи на посаді голови Дніпропетровщини не було. Хоча, таких прецедентів взагалі б могло і не бути, якби влада і бізнес грали за цивілізованими правилами.

Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловила політичний експерт Олеся Яхно.
«По-перше, я вважаю цю відставку закономірною, в тому сенсі, що тут ми мали довгостроковий процес по самовизначенню між владою та бізнесом, з визначення хто і де знаходиться. А друге – саме в стилістичній формі відбувся конфлікт публічний і відкритий. І мені здається, що рішення було ухвалено або мало бути ухвалено десь на 90%, – зазначає вона.

Тому що одна річ – мати якісь непогоджені конфлікти і інтереси та погоджувати їх публічним чином, а інша річ – сказати чи проявити незгоду з тим чи іншим рішенням. Після цієї публічної складової конфлікту цілком закономірно виглядає те, що Президент, навіть, якщо він не хотів цього чи мав сумніви щодо доцільності цього кроку, він його не міг не зробити, тому що це було б незрозуміло перш за все на Заході. І це б виглядало дуже незрозуміло, як мені здається».
Щодо того, чи є загроза, що після звільнення Коломойського, на Дніпропетровщині може поширитись сепаратизм і так звані «народні республіки», вона зазначила: «Тут не варто перебільшувати. Була позиція певних людей, в тому числі народних депутатів, наближених до Ігоря Коломойського, що заплановане на суботу віче не носить сепаратистський характер, а швидше характер демонстрації підтримки Ігоря Коломойського в регіоні. Тому я не думаю, що він буде вдаватись або якимось чином буде не реагувати на ту чи іншу можливість сепаратизму, бо в нього самого не дуже великий вибір – в нього немає перспективи або можливості, скажімо, поїхати в Росію і т.д.
Тому це передусім для нього самого не вигідно, але можуть після цієї відставки на фоні війни поглиблюватись політичні протиріччя не саме між Коломойським і президентом, а між іншими суб’єктами великого бізнесу на якомусь політичному рівні. І те, що ці конфлікти можуть поглибитись і врешті-решт призвести до можливого підґрунтя для сепаратистських рухів – такий ризик є і це треба визнавати».
Відповідаючи на запитання, чи стане серйозною загрозою для гривні, наприклад, рішення Коломойського щодо «прикриття» «Приватбанку», Олеся Яхно наголосила: «Я не думаю, що суб’єкти великого бізнесу чи то Коломойський, чи будь-хто інший, хто потрапить в подібну ситуацію з бізнес-інтересами, буде діяти таким чином, про який ви сказали. Тому що, я думаю, олігархи прекрасно розуміють, що таких умов, які були раніше – так званого «пакту» між владою і бізнесом, коли не враховуються інтереси суспільства, не може бути в принципі.
І всі розуміють, що країна зараз знаходиться в такому стані, і громадяни так чи інакше вимагатимуть процесу певного переформатування цих відносин між владою, бізнесом і громадянами, і олігархи повинні стати в першу чергу просто представниками крупного бізнесу. Тому це повинні бути певні цивілізовані правила гри, які визнаються у світі, де держава не використовується в односторонньому порядку, а де є взаємовигідність. Думаю, для олігархів це деструктивний шлях – вдаватися до якихось дій і вчинків, які будуть обвалювати ситуацію всередині країни. Інша річ, що є загроза війни «всіх проти всіх». Якби політики на випередження пропонували якийсь формат оцього бачення взаємовідносин влади і бізнесу, можливо, такого б конфлікту не було».

Коментарі

Популярні публікації